معرفی آهن‌آلات ساختمانی


میلگرد

یکی از فرآورده های آهنی، میلگرد می باشد. در واقع میلگرد میله ای فولادی است که دارای سطح مقطعی گرد می باشد. در صنعت ساخت و ساز به میلگرد آرماتور هم می گویند.

از این سازه فولادی در ستون های بتنی ساختمان های دارای بتن ریزی به وفور استفاده می شود.

میلگرد به دلیل مقاومت کششی بالا در ساختمان بتنی که بتن دارای مقاومت کششی پایین است، استفاده می شود.

نقص مقاومت پایین ساختمان های بتنی با آرماتور بندی داخل آن و به کمک میلگرد برطرف می شود. علاوه بر این، میلگرد در شالوده ساختمان نیز استفاده می شود.

تمامی استانداردهای میلگرد

در کشورهای مختلف استانداردهای متفاوتی برای ساخت میلگرد استفاده می شود.

به عنوان مثال در ایران، میلگرد معمولا طبق استانداردهای روسی تولید می شود و تولید آن تا قطر 40 میلی متر ممکن می باشد.

تیرآهن

تیرآهن، پروفیلی است که وظیفه اصلی آن تحمل تنش‌های حاصل از نیروی برشی و لنگر خمشی است و عمده استفاده آن در صنعت ساختمان‌سازی است. در فرآیند تولید این محصول از نورد گرم استفاده می‌کنند و تنها برخی مراحل متفاوت در تولید معمولی و هاش آن وجود دارد.
این محصول فولادی که کاربرد زیادی در ساختمان‌ها دارد بر اساس نسبت بال و عرض‌ها در گروه‌های متنوعی قرار می‌گیرد، در این مطلب قصد داریم ابتدا به معرفی مختصری از این محصول پرداخته سپس انواع آن را بررسی کنیم.

پروفیل

نبشی پروفیلی است که سطح مقطع آن بصورت دو ضلع عمود برهم بوده و یکی از مهم ترین مصالح و پروفیل‌ های ساختمانی به شمار می رود که به صورت مرکب و تنها در پروژه های عمرانی, ساختمانی و نیز صنعتی استفاده می گردد. نبشـی ها با ۲ مشخصه « اندازه بال ها »و «ضخامت »شناخته می شود.

نبشـی ها از لحاظ نوع تولید به دو نوع تقسیم می شوند:

  • نبشی پرسی : این نبشی را از یک ورق با طول ۶ متر که از وسط عرض ورق خم شده است می سازند وبه آن شکل می دهند این بدین معنی است که ماهیت اولیه این مقطع از ورق فولادی است.
  • نبشی فابریک: این نوع نبشی ازهمان ابتدای فرآیند تولید به شکل نبشی از خط تولید خارج می گردد .

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *